باتری اسکوتر برقی

باتری اسکوتر برقی محور اصلی موضوع این مقاله است. قرار است با مطالعه این مطلب با ۴ نکته مهم در مورد باتری اسکوتر برقی آشنا شوید. یکی از مهمترین اجزاء اسکوتر برقی باتری اسکوتر است که عمدتاً از جنس لیتیوم هستند. انتخاب باتری اسکوتر از جنس لیتیوم به این خاطر است که این نوع باتری‌ها سبک و نسبت به انواع دیگر کم حجم‌تر می‌باشند.

این روزها در بازار کشور باتری‌های اسکوتر مختلفی جهت تهیه وجود دارد اما تشخیص یک باتری خوب و باکیفیت کار ساده‌ای نیست. تنها یک تکنسین با تجربه می‌تواند تفاوت‌ این باتری‌ها را تشخیص دهد. باتری که در اسکوترهای برقی استفاده می‌شود دارای ۲۰ سلول لیتیومی است که با یکدیگر به صورت سری و موازی در ارتباط هستند.

از لحاظ ظاهری تمام مشخصات فنی این باتری ها با هم یکسان است. اما نکته مهم، کیفیت سلول‌های داخل این باتری‌هاست که از نظر مشتری پنهان است.

نکته قابل توجه اینجاست !! اکثر باتری‌های اسکوتر برقی تحت عنوان باتری سامسونگ و LG فروخته می‌شود!. این واقعیت ندارد بلکه افراد سودجو از این برندهای نام آشنا برای فروش باتری اسکوتر برقی استفاده می‌کنند. هیچ کدام از این برندها در لیست محصولات تولیدی خود، باتری تولید نمی‌کنند.

۴ نکته مهمی که باید در مورد باتری‌های اسکوتر بدانید را به ترتیب توضیح می‌دهیم:

نکته اول: علائم خرابی باتری اسکوتر برقی

 • هنگام استفاده از اسکوتر، اسکوتر به یکباره زیر پا خاموش می‌شود.
 • بعد از اتصال اسکوتر به شارژر، اسکوتر پس از مدت زمان کوتاهی شارژ می‌شود. یعنی با توجه به اینکه اسکوتر آلارم شارژ می‌دهد اما به محض وصل کردن اسکوتر به شارژر، چراغ شارژر سریعا سبز می‌شود.
 • با توجه به فول شارژ کردن باتری اسکوتر، هنگام استفاده از آن، در مدت زمان کمتر از یک ساعت شارژ خالی می کند.

در تمام مواردی که ذکر شد به احتمال بالای ۹۰ درصد، باتری اسکوتر معیوب و یا فاسد شده است.

نکته دوم: دلایل خرابی باتری اسکوتر برقی

باتری‌های اسکوتر از نوع باتری‌های لیتیومی هستند. این باتری ها بعد از مدتی حدود ۱ الی ۲ سال فاسد می‌شوند و باید با یک باتری نو جایگزین شود.

یک باتری اسکوتر باکیفیت ۲۰ سلول، زمانی که کاملاً شارژ است باید در حدود یک ساعت الی یک ساعت و نیم به صورت مداوم کار کند.و در نهایت آلارم هشدار اتمام باتری (چراغ قرمز چشمک زن همراه با بوق) بدهد.

اگر باتری در زمانی کمتر از یک ساعت تخلیه شود و یا پس از مدت کوتاهی یا حتی طولانی در حدود یک ساعت کار کند، اما یکباره خاموش شود، نشانه خرابی باتری اسکوتر است.

اگر مدت زمان زیادی از اسکوتر استفاده نکرده‌اید و اکنون قصد استفاده از آن را دارید شاید متوجه شوید که زمانی که شارژر را به اسکوتر وصل می‌کنید باتری آن شارژ نمی‌شود. در این حالت ۲ اتفاق افتاده است:

 1. ولتاژ باتری اسکوتر بسیار پایین رفته و به این علت اسکوتر شارژ نمی‌شود.
 2. باتری اسکوتر برقی فاسد شده و چاره‌ای جز تعویض آن نداریم.

برخی از مشتریان اظهار دارند که اسکوتر را کمتر از یک هفته، خریداری کرده‌اند. اما در هنگام استفاده خیلی زود شارژ  آن خالی می‌شود. زمانی که به آنها گفته می‌شود که باتری اسکوتر خراب است تعجب می‌کنند. متاسفانه باید به این نکته توجه کرد که باتری های تعبیه شده در برخی از اسکوترهای موجود در بازار از کیفیت پایینی برخوردارند.

در نهایت پیشنهاد ما این است که قبل از خرید باتری اسکوتر برقی از تعمیرکاران مجرب اسکوتر مشاوره بگیرید و بصورت مستقیم اقدام به خرید باتری اسکوتر برقی نکنید.

تیم ما با مدیریت مهندس وارسته همه روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۰ شب آماده پاسخگویی به سوالات شما عزیزان است.

نکته سوم: نکات نگهداری از باتری اسکوتر و زمان شارژ اسکوتر برقی

نگهداری باتری لیتیومی نیازمند دقت بالایی است. با رعایت موارد ذکر شده در زیر به شرط با کیفیت بودن باتری، می‌توانید طول عمر باتری اسکوتر خود را افزایش دهید:

 1. تا زمانی که باتری اسکوتر خالی نشده است اقدام به شارژ آن نکنیم.اسکوتر را زمانی به شارژ متصل کنید که آلارم شارژ و چراغ قرمز باتری اسکوتر برقی فعال شود.
 2. تا زمانی که باتری اسکوتر کاملا پر نشده سوکت آن را از شارژر جدا نکنیم.
 3. اسکوتر برقی را نباید به مدت طولانی (از شب تا صبح ) در شارژ قرار داد. پس از سبز شدن چراغ شارژر که به معنای فول شارژ شدن باتری اسکوتر است،کابل شارژر را از اسکوتر جدا کرده و اگر فراموش کردید، این زمان نباید از ۳ ساعت بیشتر شود.
 4. باتری اسکوتر برقی نباید برای مدت طولانی (بیشتر از یک هفته) خالی بماند. در مواقعی که قصد استفاده از اسکوتر برقی را برای مدت زمان طولانی (یک هفته و یا بیشتر) ندارید، حتما باتری اسکوتر را فول شارژ کرده و سوکت باتری اسکوتر را جدا کنید.
 5. ازفشار آوردن به اسکوتر برقی مثلا حرکت در سربالایی ها و سرازیری های تند (شیب بیش از ۲۰ درجه )اجتناب کنید.
 6. از نگهداری اسکوتر در محیط های گرم (دمای بالاتر از ۳۰ درجه) خوداری کنید.
 7. اگر سوکت شارژر اسکوتر شما معیوب شده است از اتصال آن به اسکوتر خودداری کنید.

نکته چهارم: رابطه قیمت باتری اسکوتر برقی با کیفیت آن

رنج گسترده‌ای از قیمت باتری‌های اسکوتر در بازار وجود دارد که می‌توان گفت: باتری‌های باکیفیت از قیمت بالاتری برخوردار هستند. سه کیفیت مختلف از باتری اسکوتر را در بازار عرضه می‌شود که البته همه آنها ۲۰ سلولی هستند.

باتری اسکوتر مانند هر جنس دیگری در بازار، انواع باکیفیت و بی کیفیت دارد. اینکه بتوانیم باتری اسکوتر باکیفیت را از باتری بی‌کیفیت تشخیص دهیم،کار ساده ای نیست. تشخیص این مورد نیاز به کارشناسی دارد که مرتباً با این نوع باتری‌ها در ارتباط است.

اما اینجا به چند نکته اشاره می‌کنیم که بتوانیم تا حدودی تفاوت آنها را متوجه شویم.

نشانه‌های باتری اسکوتر باکیفیت:

 1. باتری اسکوتر باکیفیت باید دقیقاً دارای ۲۰ سلول باشد.
 2. اندازه طول آنها حدود ۱۵ سانتی متر است.

نشانه باتری اسکوتر بی‌کیفیت:

 1. زود دشارژ می‌شوند (شارژ خالی می‌کنند).
 2. نسبت به باتری بی‌کیفیت ارزان هستند.
 3. نوع دیگری از باتری‌های بی کیفیت در بازار شایع است که از لحاظ ظاهری مشابه باتری‌های ۲۰ سلول هستند. اما تنها ۱۰ سلول آنها واقعی است.
 4. باتری‌های بی کیفیت وزن سبکتری نسبت به باتری‌های باکیفیت دارند.

در انتها باز هم تاکید می‌کنیم به عناوین سامسونگ، ال جی و موارد مشابه در خرید باتری اسکوتر برقی توجه نکنید. این عناوین واقعی نیستند و صرفا برچسبی است تا آن را با قیمت بالاتری بفروش رسانند.

تیم ما برای کوتاه کردن دست افراد سودجو و کمک به مشتریان تصمیم گرفت تا مستقیما اقدام به واردات باتری اسکوتر برقی با کیفیت بالا نماید. بنابراین به مشتریانی که با مشکل خرابی باتری اسکوتر روبه رو می‌شوند، توصیه می‌کنیم تا شخصا اقدام به تهیه باتری اسکوتر برقی نفرمایند و این کار را به کارشناسان ما واگذار کنند.

کلیه باتری های تعویض شده در این مرکز، دارای ۴۸ ساعت فرصت تست و بررسی هستند. ضمن اینکه در هنگام تعویض باتری، سایر قطعات اسکوتر شما اعم از شارژر اسکوتر، برد اسکوتر و … بصورت کامل تست و بررسی می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*

3 × 4 =