دوچرخه برقی چیست و چه کارایی در دنیای امروز دارد؟ آیا شما دوست دارید صاحب یک دوچرخه برقی باشید؟ موضوعی که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم دوچرخه برقی است. در واقع قصد داریم از زوایای مختلف این اختراع جدید را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.

این روزها شاهد آلودگی هوا، ترافیک های خسته کننده و اعصاب خورد کن، بیماری های تنفسی ناشی از آلودگی هوا ، دیر رسیدن به مقصد، و هزاران مسئله دیگر هستیم که شهر نشینی را برای همه ما سخت و طاقت فرسا کرده است.

از این رو بشر نیاز به تغییر در نگرش و سبک زندگی خود برای حل معضلات پیش آمده دارد. امروزه شاهد پیدایش تکنولوژی هایی جدیدی هستیم که می‌تواند نوید بخش زندگی بهتر در آینده ای نه چندان دور باشد.
دوچرخه برقی یکی از وسیله های حمل و نقل جدید است که علاوه بر سادگی، راحتی و ارزان بودن، مسئله و یا مشکل مهمی را پوشش می‌دهد و آن چیزی نیست به جز آلودگی هوا و محیط زیست.این وسیله نقلیه جایگزین بسیار مناسب دوچرخه های مکانیکی قدیمی و موتور سیکلت های شهری است.

یکی از مزیت های جالب  و یا درواقع باید گفت نکته مهم در دوچرخه برقی این است که زمانی که از رکاب زدن خسته شدید می‌توانید دوچرخه را با برق هدایت کنید.

دوچرخه برقی

علاوه بر دوچرخه برقی، موتور برقی نیز تولید شده است. امام مزیتی که دوچرخه برقی نسبت به موتور برقی دارد، رکاب زدن است.

دوچرخه برقی یا همان، Electric-bike، دوچرخه‌ای است مجهز به یک موتور الکتریکی کوچک که دوچرخه‌سوار را در پدال زدن یاری می‌نماید. انواع مختلف بسیاری از دوچرخه‌های برقی در جهان وجود دارند، از مدل‌هایی که دارای یک موتور برقی کوچک هستند و پدال زدن را ساده‌تر می‌کنند تا مدل‌هایی که به یک موتورسیکلت کوچک (موتورگازی) نزدیکترند که به آنها موتور برقی گفته می‌شود. به هرحال تا زمانی که فرد می‌تواند پدال بزند، دوچرخه برقی محسوب می‌گردد و به عنوان موتورسیکلت برقی شناخته نمی‌شود.

دوچرخه برقی از باتریهای قابل شارژ استفاده می‌کند و معمولاً می‌تواند با سرعتی بین ۲۵ تا ۳۲ کیلومتر در ساعت حرکت نماید. بسته به قوانین کشورها، میزان قدرت موتور و سرعت دوچرخه‌های برقی با هم متفاوت هستند، برخی موتور گازی‌های برقی دارای سرعت ۴۵ کیلومتر در ساعت هستند. به طور متوسط دوچرخه‌های برقی با یک باتری کاملاً شارژ شده می‌توانند مسافت بین ۲۵ تا ۶۰ کیلومتر را طی کنند که البته طول این مسافت بستگی به کیفیت دوچرخه برقی، کیفیت باتری، شرایط جاده و حتی دمای هوا و شرایط جوی دارد.

حال که صحبت از باتری دوچرخه برقی شد لازم است کمی مفصل تر راجع به آن صحبت کنیم:

نکاتی در مورد باتری دوچرخه برقی

باتری دوچرخه برقی باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد. چرا؟ زیرا باتری آن نباید به سرعت تخلیه شود، باید بتواند برای مدت ها (در صورت عدم استفاده) انرژی را در خودش حفظ کند.
فن آوری باتری های دوچرخه برقی به شدت در حال تغییراست بنابراین نمی‌توان گفت کدام یک از باتری ها بهتر است.

باتری های لید اسید یا سربی:

این باتری ها درایران با نام باتری های خشک معروف هستند و از مزایای آنها می‌توان به ارزان بودن، در دسترس بودن، قابل بازیافت بودن اشاره کرد. این نوع باتری علاوه بر مزایا معایبی همچون: سنگین بودن، حجم زیاد و زمان طولانی جهت شارز شدن دارد.

وزن این باتری ها حدودا ۳ برابر باتری های لیتیوم هست و با مشخصات ولتاژ و آمپراژ برابر، ظرفیتی حدود نصف باتری های لیتیومی دارند.

در هنگام خرید دوچرخه برقی به این نکته دقت نمایید!! اگر در هنگام خرید مشاهده کردید که فروشنده، دوچرخه برقی را با قیمت پایین عرضه می‌کند، هشیار باشید که به احتمال قوی، باتری دستگاه از نوع باتری های خشک یا (سرب-اسید ) است.

باتری دوچرخه برقی، باتری لید اسید یا سربی

باتری نیکل کادمیوم:

باتریهای نیکل کادمیوم حدودا بین ۲ تا ۴ بار گرانتر از نمونه مشابه خود از نوع سرب اسید هستند. البته بسته به کیفیت و نوع آلیاژ و تکنیک ساخت باتری این امکان وجود دارد که این اختلاف بیشتر از ۵ برابر نیز شود.

یک قانون کلی در رابطه با طول عمر اغلب انواع باتری ها وجود دارد، و آن این است که با افزایش تعداد دشارژ باتری طول عمر باتری کم خواهد شد. اما هر دو باتری نیکل – کادمیوم و سربی اسیدی به عمق دشارژ نیز واکنش نشان می دهند.

به این معنی که اگر مثلا باتری بطور میانگین ۳۰ درصد دشارژ شود طول عمر آن خیلی بیشتر از زمانی خواهد بود که بطور میانگین تا ۸۰ درصد دشارژ می‌گردد. گرچه باتریهای نیکل-کادمیوم گرانتر از باتریهای سیلد-اسیدی هستند اما تعداد سیکلهایی که می‌توان آنها را دشارژ کرد خیلی بیشتر از باتری ‌های سربی اسیدی است.

در کل باید گفت این باتری از باتری سربی اسیدی بهتر است زیرا از ظرفیت بالاتری برخوردارند، سبک تر هستند. از طرفی گرانتر و دارای طول عمر کوتاه تری نسبت به سربی اسیدی می‌باشند.

باتری نیکل کادمیوم

باتری نیکل – هیدرید:

باتری‌های نیکل– هیدرید فلز گونه‌ای از باتری‌های قابل شارژ هستند که شباهت زیادی با باتری‌های نیکل-کادمیومی دارند. در این باتری‌ها الکترود مثبت از جنس نیکل اکسی هیدروکسید (مانند باتری‌های نیکل-کادمیومی) و الکترود منفی از جنس آلیاژ جذب کننده هیدروژن (به جای کادمیم) استفاده شده است.

این نوع باتری در قیاس با نوع نیکل-کادمیم، دو تا سه برابر ظرفیت بیشتری دارند. در کل این باتری ها از نیکل – کادمیوم بهتر هستند اما گرانتراند.

باتری نیکل هیدرید

باتری های لیتیوم یون:

باتری های لیتیوم یون نسبت به باتری های نیکل کادمیوم (نیکاد) اندازه کوچکتری دارند، کمتر به تعمیر نیاز دارند و برای محیط زیست ایمن تر هستند. گرچه این دو تشابهاتی دارند، اما از نظر ترکیبات شیمیایی، تاثیر زیست محیطی، کاربردها و هزینه متفاوت هستند.

باتری های لیتوم یون به نگه داری کمتری نیاز دارند. این باتری های در نقابل “اثر حافظه” مقاومت می کنند و گستره وسیع تری از دماها را تحمل می کنند. تنها ایراد جدی آن‌ها، ظریف بودن است. همچنین به مدار محافظ برای کار کردن با ایمنی نیاز دارند.

باتری لیتیوم یون

نکاتی در مورد موتور دوچرخه برقی

۲ نوع موتور در ساخت دوچرخه های برقی بکار می‌رود:

  • نوع اول: موتور الکتریکی در قسمت پدال دوچرخه قرار می‌گیرد و هنگام رکاب زدن، بخشی از نیروی محرکه توسط موتور الکتریکی تامین می‌گردد و نیازی به اعمال بیش از حد انرژی به پدال وجود ندارد درنتیجه دوچرخه سواری راحت تر صورت می‌گیرد.
  • نوع دوم: موتور الکتریکی، یک موتور براشلس است که در مرکز چرخ عقب قرار دارد و کنترل آن توسط ولوم گاز که معمولا روی دسته دوچرخه قرار دارد انجام می‌گیرد. در این مدل از دوچرخه ها شما می‌توانید حتی بدون پدال زدن هم حرکت کنید. این دوچرخه ها داری یک برد الکترونیکی جهت تنظیم سرعت چرخش موتور الکتریکی هستند. سرعت دوچرخه های برقی حدود ۲۰ تا ۳۵ کیلومتر بر ساعت است و قابلیت افزایش سرعت تا حدود ۴۵ کیلومتر را نیز دارند.

نکاتی در مورد تعمیرات دوچرخه برقی

مرکز تخصصی تعمیرات ما سابقه تعمیر بیش از ۵۰۰ دستگاه دوچرخه برقی را دارا می‌باشد. ما به شما پیشنهاد می‌کنیم که قبل از خرید دوچرخه برقی از مشاوره رایگان متخصصان ما بهرمند شوید. همچنین در صورت خرابی دوچرخه برقی خود می‌توانید به مرکز تعمیرات ما در شعبه های تجریش و تهرانپارس مراجعه نمایید. لطفا قبل از مراجعه با شماره های مرکز، تماس گرفته و ضمن شرح خرابی دوچرخه برقی جهت مراجعه هماهنگی های لازم را انجام دهید.

تیم تخصصی ما در کوتاهترین زمان ممکن و با ضمانت تعمیر، دوچرخه برقی شما را تعمیر خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه

*

سه × 2 =